Rastar aneb od modelů aut až ke španělskému fotbalu!

Společnost Rastar Group, známá spíše pod jednoslovným názvem Rastar a dříve také jako Guanddong Xinghui Auto Model Co., Ltd, byla založena v roce 2000 a její sídlo se nachází v čínském Hongkongu. Jedná se o velice prosperující společnost, specializující se především na výrobu hraček, kovových modelů aut a dálkově ovládaných RC modelů.

V dosavadním portfoliu Rastaru, jenž se řadí mezi firmy s nejvyšším množstvím licencovaných modelů automobilů na světě, se nachází přes několik stovek sběratelských autíček v měřítkách 1:14, 1:18, 1:24, 1:40 a 1:43, mezi kterými lze narazit na zmenšeniny více než dvaceti světových automobilek – například Ferrari, Bentley, Mini, Bugatti, Ford, Mitsubishi, BMW, Porsche, Lexus nebo Lamborghini. Ta vyváží do více než sto dvaceti zemí a regionů celého světa.

Současným prezidentem této společnosti je miliardář Chen Yangshen, kterého můžete znát i ze světa sportu. Ten je totiž velice známým investorem a hrdým majitelem španělského fotbalového klubu Reial Club Deportiu Espanyol de Barcelona, v němž hongkongská pobočka Rastaru za 17,8 milionů eur (v přepočtu přibližně 481 milionů Kč) získala 56% podíl, díky čemuž byla schopna převzít plnou kontrolu nad klubem. Následně také oznámila, že do zmíněného týmu hodlá zainvestovat ještě minimálně dalších 45 milionů eur (v přepočtu přibližně 1,2 miliardy Kč). Svou akvizici společnost stručně okomentovala těmito slovy:

„Věříme, že transakce pomůže rozšířit naše aktivity v zábavním byznysu i do sportovního odvětví.“

Kromě výroby autíček je další vášní společnosti například i produkce koloběžek, šlapacích i akumulátorových dětských vozítek či autosedaček. V posledních letech se navíc snaží vydobýt svou pozici i v interaktivním, herním a filmovém průmyslu.